Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Fransa Asgari Ücret 2023

Fransa Asgari Ücret 2023

Fransa asgari ücret 2023 yılının Ocak ayında artmıştır. Bu makalemizde ise yurtdışında iş imkânı aramak isteyen kişilerin merak ettiği bu konu hakkında bilgilendirme yapalım istedik. Fransa herkesin gidip görmek istediği ve çalışmak istediği ülkeler arasında bulunuyor.  Fransa hakkındaki bilgilere yer verirken ilk olarak Fransa ekonomisi hakkında önemli detaylara yer vererek başlayalım.

Fransa Ekonomisi Nasıldır?

Fransa yüksek yaşam standartlarına sahip olan bir ülkedir. AB’nin en gelişmiş ekonomisine sahip olan Fransa, yoğun olarak seyahat düzenlenen bir ülke olarak biliniyor. Yaklaşık 70 milyon nüfusa sahip olan ülkede kişi başına düşen milli gelir 50.000 dolar civarında.  Fransa ekonomisi dünyanın pek çok ülkesine göre iyi durumda. Enflasyonun düşük olması ise piyasa fiyatlarının istikrarlı olmasına imkan sağlıyor.

Yaklaşık 3 trilyon dolarlık GSYİH miktarı Avrupa’nın en iyi ekonomileri arasına girmesine de imkan sağlamış durumda. Yukarıda belirtmiş olduğumuz verilerden yola çıktığımızda Fransa asgari ücret rakamlarının da yüksek olduğu tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt 2023’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İlanları

Peki, bu rakamlar 2023 yılı itibariyle neyi gösteriyor.

Fransa Asgari Ücret Ne Kadar? 2023

Fransa saatlik ücret üzerinden hesaplama yapıyor. Aylık 150 saat çalışma prensibi var. Dolayısıyla Fransa asgari ücret 2023 yılı için aşağıdaki verilerin göz önüne alınması söz konusu.

Para Birimi                                        Fransa Saatlik Ücret                                      Aylık

Euro                                                     11,27€                                                                  1.709,28 €

TL                                                          225,62 TL                                                            34.219,78 TL

Dolar                                                    11,94 $                                                                 1.811,83 $

Fransa Asgari Ücret Kaç TL?

Fransa asgari ücret en çok bizim ülkemizde merak edildiği için bu rakamları TL cinsinden hesapladığımızda ortaya çok ciddi rakamların çıktığını da söyleyebiliriz. Bunun nedeni ise EURO değerinin bizim ülkemizde yüksek olmasından kaynaklanıyor.

Fransa asgari ücret zammı ile birlikte güncel saatlik ücret 225,62 TL olmuştur.
Aylık olarak hesaplandığında minimum 34.219,78 TL rakamı ortaya çıkıyor.

Fransa Asgari Ücret Kaç Dolar?

Fransa işçilere EURO üzerinden maaş ödüyor. Ancak alınan bu rakamı dolara çevirdiğimizde ise ortaya çıkan rakam şu şekilde oluyor.

Saatlik olarak 11,94 $ değerindeyken,
Aylık olarak 1.811,83 $ söz konusu.

Fransa’da Meslekler ve Maaşlar

Fransa’da yapılabilecek pek çok iş kolu var. Aşağıda sıralayacağımız iş kolları ise en çok talep edilen işçileri oluşturuyor. Meslekleri kapsayan bu maaşlar ise ülkede insanların aldıkları en üst rakamlardan oluşmaktadır.

Fransa Asgari Ücret 2023
Fransa Asgari Ücret 2023

 

         Meslek                                          Ortalama Aylık Maaş

Üst Düzey Yönetici                                         7.230 €
Bilişim Sektörü Meslekleri                           4.520 €
Banka Personelleri                                         3.735 €
Reklam, Pazarlama                                         3.365 €
Finans, Muhasebe Personelleri                   3.300 €
Mühendisler                                                    3.500 €
Güvenlik ve Koruma Personelleri               2.640 €
Fabrika İşçileri                                                1.915 €

Fransa’da Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Yukarıdaki rakamları ülkemiz açısından değerlendirdiğimizde oldukça iyidir. Ancak bu paraları alarak Fransa’da yaşayan bir kişinin yaşam maliyeti nasıldır.

Kira Gideri: Yaklaşık olarak 1.000 €
Fatura Giderleri: Ortalama olarak 150 €
Ulaşım: Toplu taşıma 65 €
Market Gideri: Aylık 300 €
Diğer: Diğer giderler 200 €

Fransa’da yaşam maliyetini yukarıda belirttik. Buna göre asgari ücretle geçinmeye çalışan bir kişinin yaşam standardı normaldir. Daha yüksek bir yaşam standardına sahip olmak isterseniz daha farklı işler yapmanız gerekiyor. Yani Fransa asgari ücret ile geçinebileceğiniz ancak zorlanacağınız bir ülkedir.

İlginizi Çekebilir;  Azerbaycan Asgari Ücret 2023
Fransa Asgari Ücret 2023
Fransa Asgari Ücret 2023

 

Fransa Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Fransız kültürü dendiğinde akla gelen ilk şey moda, mutfak ve sanatın başkenti olma nosyonunun dışında, ülkenin pek çok ünlü mimari yapı ve müzeye ev sahipliği yaptığıdır

Fransa’daki resmi belgelerde cinsiyet maddesinin karşılığında üç seçenek var: monsieur (mösyö), madame (madam), veya mademoiselle (matmazel).

Fransa’da bugün yaşayan Türk nüfusu 600 binin üzerinde ve Avrupa’da Almanya’dan sonra en çok Türk nüfusunun bulunduğu ülkedir.

Dünyanın en fazla turist çeken ülkelerinden biri olan Fransa, Avrupa’nın sanat ve kültür merkezi olmasının yanı sıra endüstriyel devlerinden biri konumunda.

Fransa ekonomisi, nominal olarak dünyanın altıncı büyük ve satınalma gücü paritesi bakımından dokuzuncu büyük ekonomisi olup Almanya’dan sonra Avrupa Birliği’nin en büyük 2. ekonomisidir.

Fransızlar; Fransa’da yaşayan, Fransa’nın vatandaşlığına sahip veya bir Cermen kavmi olan Frank (veya Frenk) kökenli bir halktır.

M.Ö 58. Julius Sezar yönetimindeki Roma Ordusu, Galyalıları yenerek Fransa’yı fethetmiştir.

Yoruma kapalı.