Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan, Türkiye ile sınırı ve kardeşliği bulunan önemli ülkelerden bir tanesidir. İçinde toplam 59 eyalet ve 75 şehrin bulunduğu Azerbaycan’ın nüfusu 9,9 milyon kişidir. Azerbaycan’ın ekonomisinin gelişmesine neden olan en önemli gelir petrol ve doğalgazdır. Bunun için Azerbaycan’da kişi başına düşen milli gelirin yüksek olduğunun altını çizelim. Milli gelirin yüksek olması ise Azerbaycan asgari ücret düzeyinin yüksek olmasına imkân sağlamıştır.

Azerbaycan coğrafi konumundan dolayı da yıl içerisinde binlerce milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Ülkeye çevre ülkelerden iç göçün yaşanması da mümkündür.

Azerbaycan’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Azerbaycan asgari ücret 2023 yılında 650 manat civarındadır. Yani bu parayı bizim TL’mize çevirdiğimizde yaklaşık olarak 6.645,78TL’yi bulmaktadır. Peki, bu rakam bizim ülkemiz için çok düşük dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus Azerbaycan’daki yaşam koşullarının Türkiye’den çok daha ucuz olmasıdır. Bunun için Azerbaycan asgari ücret 2023 yılı rakamlarını değerlendirirken ülkenin kendi içerisinde karşılaştırmak gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Yani Batı ülkelerinde olduğu gibi ya da Kuveyt asgari ücret konusunda olduğu gibi bizim ülkemizle kıyaslamak ya da orada kazanıp burada harcamak açısından değerlendirmemek gerekir.

Azerbaycan Ekonomisi Nasıldır?

Azerbaycan son yıllarda gelişen bir ülke olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Bunda en önemli etken ise yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ülke sınırları içerisinde bulunan petrol ve doğalgaz rezervleridir. Bu enerji kaynaklarının satışa açılması ülkenin ekonomik yapısının daha yukarı çıkmasına doğal olarak da insanların yaşam standartlarının daha yüksek olmasına imkân sağlamıştır.

Azerbaycan’ın Para Birimi Nedir?

Azerbaycan para birimi olarak Manat’ı kullanmaktadır. Manat, TL’ye göre daha değerli bir para birimidir. Ülke Türkiye ve Türk kültürüne benzer özelliklere sahip olsa da kendine has özellikleri de bulunmaktadır.

Azerbaycan son yıllarda Türkiye ve Gürcistan gibi ülkelerden de göç almaktadır. Bu göçün nedenlerinden birisi de Azerbaycan asgari ücret rakamları olmuştur.

Azerbaycan Çalışma Şartları

Azerbaycan’da çalışma hayatı bizim ülkemizle benzerlik gösteriyor. Yani insanların büyük bir bölümü sabah sekiz akşam beş şeklinde çalışıyor. Ülkede iş olanaklarının çok olduğu şehirlere baktığımızda ise Bakü ve Gence şehirleri ön plana çıkıyor. Bu şehirler zengin ve büyük olmasından dolayı özellikle yurtdışından yabancı ülke vatandaşları çalışmak için buraları tercih ediyorlar.

Azerbaycan asgari ücret 2023 rakamları göz önünde bulundurulduğunda burada yaşayan bir insanın ev kirası ve faturalar için ödemiş olduğu paralar oldukça cüzi rakamlardan oluşuyor. Yani aslında burada alınan 650 Manat asgari ücret bir ailenin rahatça geçinebilmesine yeterli oluyor.

İşverenler çalışanlarına genelde asgari ücretin üzerinde maaş veriyorlar. Bu da buradaki iş sahasının geniş olmasına ve kazancınızın daha yüksek olmasına imkân sağlayabiliyor. Azerbaycan dünyada en çok iş göçü kabul eden ülkeler arasında yer alıyor. Ülkemizden Azerbaycan’a çalışmaya giden işçilerin büyük bir bölümü enerji alanında çalışma fırsatı yakalıyorlar.

İlginizi Çekebilir;  Fransa Asgari Ücret 2023
Azerbaycan Asgari Ücret 2023
Azerbaycan Asgari Ücret 2023

Azerbaycan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Azerbaycan asgari ücret 2023 yılı göz önünde bulundurulduğunda 650 Manat yani 6.645,78 TL’dır.

Aşağıda Kuveyt’te yaşayan ve çalışan kişilerin meslek gruplarına göre aldıkları maaş miktarları yer almaktadır. Rakamlar net olmasa da aşağı yukarı benzerlik göstermektedir.

 

Azerbaycan Mesleklere Göre Alınan Maaşlar

Azerbaycan işçi maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Garson maaşları: 400 Manat = 4.430,52 Türk Lirası
İnşaat ustası maaşı: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Mimar maaşları: 700 Manat = 7.753,41 Türk Lirası
Polis maaşları: 600 Manat = 6.645,78 Türk Lirası
Aşçı maaşları: 500 Manat = 5.538,15 Türk Lirası
Şoför maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Öğretmen maaşları: 700 Manat = 7.753,41 Türk Lirası
Otel çalışan maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası
Azerbaycan doktor maaşları: 1.600 Manat = 17.722,07 Türk Lirası
Hemşire maaşları: 800 Manat = 8.861,04 Türk Lirası
Avukat maaşları: 1.250 Manat = 13.845,37 Türk Lirası
Ofis çalışanı maaşları: 450 Manat = 4.984,33 Türk Lirası

Azerbaycan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Azerbaycan’da alınan ortalama maaş 550 Azerbaycan Manatı’dır. Bu da 325 Dolar’a karşılık gelmektedir..

Ülkede yaşam oldukça rahat ve güvenilirdir. Halkı içten ve samimi ayrıca misafirperver bir kültüre sahiptir. Özellikle de yurtdışından Azerbaycan’a okumaya gelen öğrencilere karşı çok sıcakkanlı davranmaktadırlar.

Azerbaycan kadını, üst giysilerinin altına topuğa kadar inen ve adına tu man denilen, beli serbest pilili, uzun, bol etekler giyerlerdi. Çoğu zaman beş, altı eteğin üst üste giyildiği, iç etekle dış etek arasında giyilenlere de “ara tu man” denildiği ifade edilmektedir.

Zengininin çok zengin, fakirinin çok fakir olduğu bir ülke durumumdadır.

Azerbaycan’a vize almadan, pasaport göstermeden sadece yeni tip fotoğraflı ve çipli kimlik belgenizle seyahat edebilirsiniz.

Türk vatandaşları 30 veya 90 günü aşmamak kaydıyla ülkeye giriş yapabilmektedir.

Azerbaycan’ı ziyaret etmek isteyen turistlere özellikle nisan, mayıs, haziran, eylül ve ekim ayları önerilmektedir.

Azerbaycan Anayasası’na göre Azerbaycan devleti demokratik, laik ve üniter bir Cumhuriyet’tir.

Sovyetler Birliği’nden ayrılarak 18 Ekim 1991’de bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, geçen 30 yılda ekonomisini ve ordusunu güçlendirdi, gerçekleştirdiği enerji ve ulaştırma projeleriyle etkin bölgesel aktör haline geldi.

Yoruma kapalı.