Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt yurtdışında çalışmak isteyenlerin tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Bunun en önemli nedeni ise ülkemizden buraya giden insanların daha yüksek maaş alması. Maaş bu kadar yüksek olunca ister istemez Kuveyt asgari ücret kaç dinar 2023 yılında ne kadar merak ediliyor.

Kuveyt Asgari Maaş

Kuveyt asgari maaş hesaplaması aşağıda yer almaktadır. Yasalara göre bu ülkede çalışarak para kazanmak isteyen bir kişi en az aşağıdaki rakamları almak zorunda.

2023 Yılı İçin ! Kuveyt asgari ücret 320 Kuveyt Dinarı

Dolar bazında hesaplarsak ! 1.046,40 Dolar‘dır.

TL bazında hesaplandığında! 19.651,39 TL‘ye denk geliyor.

Yukarıdaki rakamlarla ülkemizdeki asgari ücret rakamını kıyasladığımızda arada neredeyse iki katın üzerinde bir rakam söz konusu oluyor. Dolayısıyla bugün pek çok insan o ülkede kazanıp bizim ülkemizde kazandığını yatırıma dönüştürmeye çalışıyor.

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?
Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt Asgari Ücret Ne Kadar 2023

Kuveyt asgari ücret ne kadar? sorusunun yanıtını verdik. Peki, bu ülkeye gittiğinizde ne kadar kazanabiliyorsunuz? Kazandığınız bu parayla o ülkede geçinmeniz söz konusu olabiliyor mu? Gelin isterseniz bu konuya biraz da gurbetçilerin gözünden değinelim.

İlginizi Çekebilir;  Şirket Kurma Adımları

Kuveyt Asgari Ücret 2023

Kuveyt’te asgari ücret 2023 yılı için 320 Kuveyt Dinarı dedik. Peki gurbetçiler için bu durum nasıldır. Gurbetçiler için belirlenmiş olan asgari ücret daha farklı olabiliyor. Ülke çok yabancı işçi barındırıyor olduğundan dolayı yabancı işçilerin ne kadar maaş alınması gerektiği de yine farklı bir şekilde belirleniyor. Yani burada çalışan yabancı bir işçiye verilecek olan para aylık maaş olarak 150 Kuveyt Dinarından az olmaması gerekiyor. Tabi bu rakamlar işçinin mesleğine ve mesleğindeki uzmanlığına göre farklılık gösteriyor.

Kuveyt’te Ortalama Saatlik Ücret

Kuveyt’te çalışan bir işçi ortalama saatlik ücret olarak 7 Kuveyt Dinarı alması gerekiyor. Bu da ülkede çalışanları iki farklı kategoriye getiriyor.  Bunlardan birincisi maaşlı işçiler diğeri ise saatlik işçiler.

Maaşlı olarak çalışan kişiler çalıştıkları süre içerisinde saatlerine bakılmaksızın sabit bir kazanç elde ederler. Ancak saatli çalışan işçiler çalıştıkları saat boyunca para kazanabilirler. Yani iki işçi arasındaki en önemli fark budur. Saatlik olarak çalışan işçiler daha fazla mesai alabilirler bu nedenle daha fazla kazanç sağlayabilirler. Maaşlı çalışan işçilerde ise mesai yoktur.

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?
Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt’te Ortalama Maaşlar

Kuveyt’te çalışan bir kişi aylık olarak 1,320 Kuveyt Dinarı gibi bir kazanç elde eder. Yani bu da maaşları genel olarak hesapladığımızda 320 ile 5,640 Kuveyt Dinarı şeklinde bir rakamı ortaya çıkarmaktadır. Bu rakamı dolar olarak değerlendirdiğimiz de ise 1000 dolar ile 18.000 dolar arasında değişim söz konusu olacaktır.

Kuveyt’te çalışan bir işçi bugün dünya ile kıyaslandığında dünya standartlarının çok üzerinde bir rakam almaktadır. Maaşlar çalışanların kariyerlerine göre değişiklik gösterdiğinden dolayı eğer iyi bir kazanç elde etmek istiyorsanız ve yaptığınız işte bir vasfınız varsa bu durumda çok iyi paralar kazanabilirsiniz.

Kuveyt, petrole dayalı zengin bir ekonomiye sahiptir. Dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Kuveyt dinarı, dünyanın en değerli para birimidir.

Alkol, silah, uyuşturucu, domuz eti, pornografik malzeme ve İsrail malları ile bu ülkeye ilişkin belgelerin ülkeye sokulması yasaktır.

Ülkede yaklaşık 4 bin civarında ve çok değişik mesleklerde çalışan Türk vatandaşı vardır.

Kuveyt’te turistler için örtünme zorunluluğu bulunmasa da herkesin şeriata uygun bir şekilde giyinmesi beklenir.

Kuveyt’te din çok büyük ölçüde İslam’dır. Nüfusun %95’i Müslümandır, (%70 Sünni, %30 Şii) geriye kalan %5 ise Hristiyanlardan, Hindulardan ve Parsilerden (Zerdüştlük) oluşur.

Kuveyt Anayasa Mahkemesi, kadın milletvekillerinin başörtüsü takmalarının yasaya göre zorunlu olmadığı yönünde karar aldı

Kuveyt’te çalışanlar gelir vergisine tabi değildir. Kuveyt vatandaşları için çalışanların aylık maaşlarının %10.5’ini, işverenlerin ise %11.5’ini ödemesi gereken bir Sosyal Güvenlik sistemi bulunmaktadır.

Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?
Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Kuveyt’te Mesleklere Göre Maaşlar Nasıldır?

Kuveyt asgari ücret konusunda bilgi verdik, ancak bu ülkede asgari ücretle çalışan var mı? Sorusu da akıllara gelmiyor değildir. İşin doğrusu ülkede asgari ücret ile çalışanların sayısı çok azdır. Çünkü bu ülkede insanlar genellikle kalifiye işlerde çalışmaktadır. Ülke genel olarak yüksek maaş standartlarına sahip olduğundan dolayı asgari ücretle çalışanların sayısı çok azdır. Aşağıda mesleklere göre belirlenmiş olan maaşlar bulunmaktadır.

Aşağıda Kuveyt’te yaşayan ve çalışan kişilerin meslek gruplarına göre aldıkları maaş miktarları yer almaktadır. Rakamlar net olmasa da aşağı yukarı benzerlik göstermektedir.


         Meslekler                                                  Maaşlar

 • Kuveyt Doktor Maaşları                                5.500 $
 • Öğretmen                                                          1.500 $
 • Mühendis                                                          4.000 $
 • Mimar                                                                3.500 $
 • Aşçı                                                                     1.500 $
 • İnşaat Ustası                                                     1.250 $
 • Tesisatçı                                                             1.250 $
 • Boyacı                                                                 1.250 $
 • Güvenlik Görevlisi                                           1.250 $
 • Garson                                                                1.100 $
 • Bulaşıkçı                                                             1.050 $
 • Temizlikçi                                                           1.050 $
 • Otel Çalışanı                                                      1.300 $
 • Şoför                                                                    1.500 $
 • Döner & Kebap Ustaları                                  1.500 $

Yoruma kapalı.