Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? (Güncel Rehber)

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Türkiye’den yurtdışında çalışmak için başvuran çok sayıda insan var. Bu ülkelerden bir tanesi de Sırbistan. Bu makalemizde Sırbistan asgari ücret 2023 yılı için ne kadar ve Sırbistan’daki yaşam koşulları hakkında bilgiler verelim istedik.

Sırbistan, Türkiye’ye yakın olan bir ülke. Refah seviyesinin yüksek olması ise bu ülkede yaşamaya sıcak bakmaya neden olan en önemli faktörler arasında bulunuyor. Ülkemizden de Sırbistan’da çalışmaya gidilmek istenmesinin nedeni bu. Ülkede çalışma koşulları Türkiye’den gitmek isteyenler için de merak edilen bir konu. Peki, Sırbistan asgari ücret 2023 yılında ne kadar?

İsterseniz Sırbistan asgari ücret 2023 rakamlarına değinmeden önce ülke hakkında kısa bilgiler vererek başlayalım.

Sırbistan Hakkında Genel Bilgi

Güneydoğu Avrupa’da bulunan Sırbistan’ın denize kıyısı bulunmuyor. Macaristan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Romanya ve Bulgaristan ile komşudur. Başkenti Belgrad olan ülke, bir dönemler Yugoslavya’ya da başkentlik yapmıştır. Ülkeye turistik açıdan bakıldığında Belgrad oldukça önemli bir konumdadır. Belgrad, Sırbistan’ın en yoğun nüfusuna sahiptir.

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt 2023’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İlanları

Sırbistan Asgari Ücret 2023

Sırbistan’da Türkiye gibi her yıl Ocak ayında asgari ücrete zam yapıyor. 2023 yılında % 14,3 oranında yapılan zamla birlikte artış söz konusu oldu.  İşçilere ücret Sırp Dinarı olarak ödeniyor.  Sırbistan’da çalışan bir işçiye aylık ödenen paranın miktarı 40.020 Sırp Dinarı’dır.

Sırbistan Asgari Ücret Kaç Euro?

Sırbistan asgari ücret 2023 yılında yukarıda da belirttiğimiz gibi 40.020 Sırp Dinarı, bu rakamı EURO cinsinden hesapladığımızda ise 340 EURO olarak ödeniyor.

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?
Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Sırbistan’da İş İmkânları Nasıldır

Sırbistan’da iş imkânları bizim ülkemize göre çok fazla. Zaten ülkenin tercih edilmesindeki en önemli nedenlerin başında da bu geliyor. Türkiye’den Sırbistan’a gidenlerin 90 gün boyunca vizesiz olarak bulunması mümkündür. Doğal olarak Türklere verilen bu hakları avantaj olarak değerlendirmekte faydalı olacaktır.

Sırbistan’da iş imkanları hizmet sektörü olmak üzere bir hayli fazla. Ülkede bulunan Türk firmaları ise buradan giden vasıflı vasıfsız pek çok kişiye iş imkanı sağlıyor.

Sırbistan’da en çok iş imkanlarının madencilik sektöründe, otomobil sektöründe, tarım ve enerji sektöründe olduğunu söyleyebiliriz. Eğer bu sektörlerde deneyiminiz varsa o zaman iş bulmanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

Sırbistan’da Asgari Ücret İle Geçinilebilir mi?

Sırbistan’da asgari ücretle geçinmek isteyen birisinin hesaplamalarını doğru yapması çok önemlidir. Masraflarınızı ve aylık gelir giderlerinizi iyi hesaplamadığınız sürece bizim ülkemizde olduğu gibi orada da yaşayabilmeniz kolay olmayacaktır.

Sırbistan Bir Ailenin Yaşam Maliyeti Ne Kadar?

Sırbistan’da asgari ücretle geçinmek istiyorsanız hesaplamalarınızı çok iyi yapmanız gerektiğini söyledik. Dolayısıyla burada yaşamak için temel giderlerinizi göz önünde bulundurmanız gerekiyor.  Eğer eviniz kiraysa bu durumda geçinmek neredeyse imkansız bir halde alabiliyor. Aşağıdaki tabloda Sırbistan’da ortalama ev kiraları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Şehir merkezinde tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 260 Euro
Şehir merkezi dışında tek odalı dairenin ortalama aylık kirası: 170 Euro
Şehir merkezinde 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 400 Euro
Şehir merkezi dışında 3 odalı dairenin ortalama aylık kirası: 290 Euro

Sırbistan’da Aylık Fatura Maliyetleri Ne Kadar?

Kirada oturduğunuz evinizin 80 metrekare ve küçük olduğunu düşünecek olursak enerji ve ısınma giderleri olarak aylık 130 Euro fatura ödemeniz gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Kuveyt Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

İnternet ücreti 20 Euro civarında  

Sırbistan’da Aylık Temel Mutfak Masrafınız

 • Taze beyaz ekmek (500 gr): 0.45 €
 • 12’li yumurta: 1.60 €
 • 1 kg yerel peynir: 5 €
 • 1 litre süt: 0.82 €
 • 1 kg tavuk göğsü: 4.90 €
 • 1 kg pirinç: 1.20 €
 • 1 kg elma: 0.79 €
 • 1 kg kırmızı et: 6.80 €
 • 1 kg marul: 1.60 €
 • 1 kg domates: 1.20 €
 • 1 kg soğan: 0.46 €
 • 1,5 L su: 0.46 €
 • 1 kg portakal: 1.10 €
 • 1 kg muz: 1.10 €
 • 1 kg salatalık: 0.64 €

Sırbistan’da Mesleklere Göre Maaşlar

50.000 RSD

70.000 RSD

40.000 RSD

60.000 RSD

85.000 RSD

80.000 RSD

Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?
Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar?

Sırbistan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Sırbistan pahalı bir ülke mi? Sırbistan ortalama fiyatlar Türkiye daha yüksektir. Alışverişinizi Sırbistan Türkiye ‘dan 1.21 kat daha fazla ödemeniz gerekir.

Sırbistan, 7,5 milyona yakın nüfusuyla en kalabalık Batı Balkan ülkesi konumunda. Nüfusun büyük bölümünü Sırpların oluşturduğu ülkede, Müslümanlar daha çok Sırbistan’ın güneydoğusunda Sancak ve Preşevo bölgelerinde yaşıyor. 77 bin 474 kilometrekarelik yüzölçümüne sahip Sırbistan’da resmi dil Sırpça.

Bu kapsamda, diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus ve seyahat belgesi hamilleri, Sırbistan’a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, toplam ikamet süresi ilk giriş tarihinden itibaren altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.

Sırbistan Türkleri olarak da bilinen Sırbistan’daki Türkler, Sırbistan’da bulunan Türk soylu insanlar. Osmanlı döneminden bu yana Türkler bu bölgede yaşamışlardır.

Sırplar (Sırpça: Срби / Srbi), Balkanlar’da yerleşik ve Slav dillerinden biri olan Sırpçayı konuşan ve ağırlıklı olarak Ortodoks Hristiyanlık dinine mensup olan bir Güney Slav halkıdır

Soğuk mevsim 3,3 ay uzunluğundadır ve 24 Kasım tarihinde başlayıp 2 Mart tarihine kadar sürer, günlük ortalama yüksek sıcaklık 9°C altındadır.

Yoruma kapalı.