Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Kuveyt 2023’de Asgari Ücret Ne Kadar? İş İlanları

KUVEYT

Kuveyt asgari ücret 2023 senesinde tekrar durağan(durgun) kaldı. Ülke hızla büyüyen Ortadoğu ekonomileri karşısında maalesef beklenen performansı göstermediği için asgari ücrette tekrar bir iyileştirme yapmadı. Kuveyt’e çalışmak için gitmeyi planlıyorsanız; rehberimizde bulunan Kuveyt 2023 asgari ücret ve Kuveyt iş ilanları husunda eşi benzeri olmayan bilgiler bulabilirsiniz.

KUVEYT EKONOMİSİ

Kuveyt, Arap Yarımadası’nda Basra Körfezi kıyısındaki bir ülkedir. Topraklarından çıkan petrol vasıtasıyla son 80 yılda büyük bir değişime girmiş olan ülkedeki insanların maddi durumu nispeten yüksek ölçüde bulunuyor. Dünyanın en varlıklı ülkeleri içinde bulunan Kuveyt’in Gayri Safi Milli Hasılası 300 milyar dolar civarında bulunuyor. Ülkede petrol gelirleri genelde altyapı, eğlence ve gezim projeleri için kaynak oluşturmaktadır.

4 milyon 200 bin nüfusa haiz olan Kuveyt’te genelde bütün sektörlerdeki işçiler yabancı devletlerden gelmektedir. Kuveyt vatandaşları nispeten daha yüksek pozisyonlardaki işlerde çalışmaktadır.

Kuveyt, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) 5 kurucu üyesinden biridir. Kuveyt’in günlük petrol üretimi 2019 senesinde günlük 2,63 milyon varil olarak gerçekleşmiştir. Son yıllarda petrol fiyatlarında yaşanmış olan düşüş, 2014-2015 ve 2016-2017 yıllarında Kuveyt ekonomisinin küçülmesine ve bütçe açığının mühim bir gündem maddesi haline gelmesine niçin olmuştur. 2018’de ise petrol fiyatlarının son 4 senenin en yüksek seviyesine ulaşmasıyla %1,7 oranında bir gelişme yaşanmış, bu trend 2019 senesinde da devam etmiştir. Ekonomide amme sektörünün hâkimiyeti bulunmakla birlikte, özelleştirme yoluyla devletin birtakım alanlardan çekilmesi öngörülmektedir.

 

KUVEYT ASGARİ ÜCRET 2023

Ortadoğu’nun çoğu varlıklı ülkesinde olduğu gibi Kuveyt’te de resmi olarak belirlenmiş bir asgari ücret yoktur. Kuveyt’te son asgari ücret düzenlemesi 2019 senesinde belirlendi ve o gün 75 Kuveyt Dinarı olarak belirlenen sayı aşağı yukarı 240 Dolar’a eşitti. 2023 yılı itibarıyla Kuveyt’te işçi maaşları tamamiyle işveren ve sendikalar tarafınca açılan komisyonlar vasıtasıyla belirlenmektedir. Genel olarak ülkede 2023 yılı itibarıyla en düşük (asgari) verilen maaş 230 Kuveyt Dinarı seviyesinde bulunuyor. Bu sayı 750 Dolar ile 13 bin 900 Türk Lirası‘na karşılık etmektedir. Lakin, ülkede bu düşük tutarlar ile çalışan oldukça azca sayıda işçinin olduğunu belirtmekte fayda var.

İlginizi Çekebilir;  Sırbistan Asgari Ücret 2023 Ne Kadar? (Güncel Rehber)

Genel olarak ülkedeki mavi yakalı asgari ücretlinin almış olduğu maaş 350 Kuveyt Dinarı (9.300 TL) seviyesinde bulunuyor. Beyaz yakalıların takribi maaşı ise 900 Kuveyt Dinarı‘ndan (25000 TL) civarında bulunuyor.

Ülkede asgari ücret ile çalışan kişiler genelde altyapı projelerinde çalışmaktadır. Ayrıca sürücü ve gezim personelleri de sık sık yabancı işçilerin bulunmuş olduğu iş alanlarıdır.

KUVEYT’TE YAŞAM KOŞULLARI

Ortadoğu’nun çoğu varlıklı ülkesinde olduğu gibi Kuveyt’te de hayat koşulları genelde dünya ortalamalarının üzerindedir. Ülkedeki vatandaşların hayat koşullarının yüksek olması sebebiyle fakir kesimin hayat şartlarına ahenk sağlaması problemler oluşturmaktadır. Ülkede enflasyon oldukça düşük seviyelerde bulunuyor olsa bile; kira ve besin harcamaları oldukça yüksektir. Örnek olması açından; bir litre şişelenmiş su ülkede perakende olarak aşağı yukarı 1 dolara satılmaktadır.

İŞ İLANLARI

Türkiye’de bilhassa çoğu inşaat şirketinin Kuveyt’te çalışmak suretiyle personellere ihtiyacı bulunuyor. İlgili şirketlere başvuruda bulunarak Kuveyt’te çalışmak için fırsat elde edebilirsiniz.

İngilizce biliyorsanız Kuveyt’te yönelik iş ilanlarını gösteren web sitelerinden rahatlıkla iş başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu web siteleri;

  • naukrigulf.com
  • indeed.com
  • bayt.com/en/kuwait/jobs/
  • gulftalent.com/kuwait/jobs

KUVEYT ÜLKE KARTI

Başkent ve en büyük şehir: Kuveyt
Resmî dil: Arapça
Hükûmet: Anayasal Emirlik
• Emir: Nawaf El-Ahmet El-Cabir El-Sabah
• Başbakan: Sabah el-Halid el-Sabah

Yüzölçümü:  17.820 km2
Nüfus: 4.420.110
Yoğunluk: 200,2/km2

GSYİH: 208,323 milyar $
Kişi başına: 41.507 $

Para birimi: Kuveyt dinarı (KWD)
Zaman dilimi: UTC+3 (AST)
Trafik akışı: sağ
Telefon kodu: 965
İnternet alan adı: .kw

Yoruma kapalı.