Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Tütün Dükkanı Açmak: Nasıl Açılır ve Yasal Mı? 2023

Tütün Dükkanı

Tütün dükkanı açmak için haiz olmanız ihtiyaç duyulan bütün bilgiler rehberimizde yer almaktadır. Kolaylıkla tütün dükkanı açmak ve para kazanmak için rehberimiz vasıtasıyla tütün dükkanı iyi mi açılır ve yasal mı mevzularını da öğrenebilirsiniz.

Tütün dükkanı ya da doğrudan tütüncü olarak adlandırılan çoğu işletmeye büyük olasılıkla rastgeliyorsunuzdur. Bu işletmeler son yıllarda sigaraya gelen zamlar sebebiyle oldukça ciddi bir ciro artışı yaşamaya başladı. Bu nedenle bir girişimci ve yatırımcı olarak büyük olasılıkla tütüncü açmak suretiyle harekete geçmek istiyorsunuz. Temel şartlar altında birkaç sene öncesine kadar da tütüncü oluşturmak mümkündü, fakat şartlar büyük ölçüde değişti.

Son yıllarda sigara fiyatlarının katlanarak artması üstüne tiryakiler sarma sigaralara yoğun alaka göstermeye başladı. Küçük köylerden büyük plazalara kadar tütün saran insanlara rastlamak mümkün. Bu sigara tütünlerinin tamamı da tütüncü olarak adlandırılan işletmelerden satın alınıyor. Tütün ürünlerinin fiyatı ise oldukça yüksek ve çoğu işletme bu tütün ürünlerinde yüzde 200’e varan kar elde etmektedir. Bu kapsamda karlı bir iş fikri arayanlar bu sektöre yönelmek istiyor.

TÜTÜNCÜ DÜKKANI AÇMAK

Yasal çerçeve altında bir tütüncü dükkanı açabilir ve tütün ürünlerinin satışını yapabilirsiniz. Standart olarak bir dükkan kurulumu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Ardından iş yeri açmak için ruhsat almak suretiyle belediyeye gitmeniz gerekecek. Bu adımları aynı gün bile tamamlayabilirsiniz. Ancak bilmeniz ihtiyaç duyulan durum, yasal çerçeveler gereği açıktan tütün satışı yapamazsınız. Yeni düzenlemeler ile beraber açıktan tütün satan iş yerlerine oldukça sıkı denetimler getirildi ve bu tütün ürünleri doğrudan güvenlik güçleri tarafınca el konulup imha ediliyor. Bunun haricinde bir de cezalar var.

  • 50 kilograma kadar 250 TL,
  • 51-100 kilogram arası 500 TL,
  • 101 – 250 kilogram arası 1500 TL,
  • 251 – 500 kilogram arası 3000 TL,
  • 500 kilogram üstü aleni tütün yakalanan iş yerlerine ise 5000 TL ceza kesilmektedir.
İlginizi Çekebilir;  Kira İşinden Para Kazanma

Bu nedenle bir tütüncü dükkanı açabilirsiniz, içeride puro, nargile ve muhtelif kapalı paketteki sigaraları pazarlayabilirsiniz fakat açıktan tütün satışı yapmak yasaktır. Birçok lokasyonda açıktan tütün satan iş yerlerinin büyük bölümü bu cezaları göze alarak satış yapmaktadır. Zira bu işletmelerin elde etmiş olduğu yüksek kar marjları sebebiyle bu cezalar caydırıcı olmaktan uzaktır.

BİLGİLENDİRME

Bu rehber yasal düzenlemelere olan saygımız sebebiyle detaylı bir halde hazırlanmamıştır. Tüm girişimci ve yatırımcılarımıza yasalara makul ve gelişme potansiyeli yüksek iş fikirlerini öneriyoruz. Paketlenmiş dahi olsa sigara sağlığa zararlıdır ve açıktan satılarak rastgele bir denetime girmemiş tütün ürünlerinin sağlığa ziyanı büyük olasılıkla daha fazladır. Özellikle üniversite öğrencilerini hedef alan bu tür işletmeleri suç duyurusu etmeniz, geleceğimiz olacak yeni neslin korunması için büyük ehemmiyet arz etmektedir.

 

Yoruma kapalı.