Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Kur Korumalı Mevduat Hesabı ile Kazanç Sağlama

Kur korumalı mevduat hesabı ile gelir elde etmek isteyenler için KKM’nin ne olduğundan detaylı bir şekilde bahsetmek isteriz.

KKM, geçtiğimiz dönemlerde açıklanan bir program. Bu programın temel amacı TL’nin değerini korumaya çalışmak ve TL’ye olan talebi yükseltmek. Ayrıca TCMB’nin döviz varlıklarını güçlendirmek de bir diğer temel sebep olarak yer alıyor. Bu gibi nedenlerle hizmetlere başlayan Kur korumalı mevduat, günümüzde halen devam eden bir uygulama. Bu uygulamayla beraber bu zamana kadar birçok kişi parasını korumuş oldu. Peki KKM nedir ve nasıl hesap açılır?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nedir?

Kur korumalı mevduat, bireylerin bir banka hesabı açarak paralarının korunmasını sağlayan bir olay. Bu programa katılan ve mevduat hesabı açan kullanıcı, döviz varlıklarını TL’ye çevirerek TL hesabının değerlenmesinde etkili oluyor. Bu hesap, sürekli artışta olduğu için KKM kullanan banka müşterileri kısmen kârda oluyor. Bu tür TL hesabının temel amacı kullanıcıların paralarının değer kaybetmemesini sağlamaya gayret göstermek. Yani paranın değeri korunur ve bir miktar artar.

Burada bilinmesi gereken bir husus var. Bu mevduat hesabının ana amacı para kazanmayı sağlamaktan çok mevcut parayı korumak. Örneğin 10.000 TL’lik bir hesap gelecekte 11.000 TL olduğu takdirde o hesap para kazanmış olmuyor, paranın değerini korumuş oluyor. Çünkü enflasyon sebebiyle yani her şeye zam geldiği için buradaki temel amaç, banka müşterisinin finansal durumunu güçlü tutmak.

KKM Nasıl Kazanç Sağlar?

Kur korumalı mevduat hesabı ile kazanç sağlamak için formülü bilmek gerekiyor. Öncelikle şunu açıklayalım. KKM, hem faiz ile hem de kur değerine göre işlem gerçekleştiriyor. Eğer vade sonunda kur, faiz oranının üzerinde artış gerçekleştirdiyse kur farkı ödeniyor. Faiz, daha yüksek kalır ise faiz ödemesi yapılıyor. Yani aslında kur yükseldiği takdirde bir kazanç elde edilmemiş oluyor. Paranın değeri korunuyor. Faiz kazancı ise bir miktar gelir sağlamakta.

İlginizi Çekebilir;  Altın Güvenilir Liman mı?

Kur Korumalı Mevduat Hesabı

Örneğin 1 yıllık vade üzerinden sizlere bu olayı açıklayalım. 100 TL yatırım yapmış olun. Dolar vade başında 10 TL olsun. Faiz ise %10 olarak yer alsın. Eğer vade sonunda dolar kuru 9 TL’ye düşerse bu durumda faiz getirisi elde edilmiş oluyor. Yani 100 TL, 110 TL oluyor. Dolar kuru düştüğü için 10 TL değil, 20 TL kâr elde ediliyor. Finansal okuryazarlığın önemi burada karşımıza çıkıyor.

Eğer vade sonunda dolar kuru 10,50 TL olur ise faiz oranı, daha yüksek kalıyor. Bundan dolayı faiz getirisi elde ediliyor. Yani hesap, 110 TL’ye ulaşıyor. Bu da 10 TL kâr anlamına geliyor. Eğer dolar kuru 12 TL’ye ulaşır ise bu durumda hesapta 120 TL bulunuyor. Yani 20 TL kâr anlamına geliyor. Aslına bakarsak dolar kurunun yükselmesi büyük bir değişiklik sağlamaz. Kişinin TL varlığını korur. En çok kazanç dolar kuru düştüğünde olur.

Kur Korumalı Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

KKM açmak isteyen bir müşteri, KKM hizmeti sunan bir bankaya üye olmalı ve ardından o bankadan hesap açmalı. Sonrasında vade belirlemeli ve belirlediği miktarda parayı yatırmalı. Günümüzde bu tür hesap açmaya izin veren birçok banka yer alıyor.

Kur Korumalı Mevduat Hesabının Avantajları

Kur korumalı mevduat hesabı, oldukça avantajlı bir program. Bu paketin en büyük avantajı TL varlığının korunmasını sağlamak. Bu sayede hesaptaki para değer kaybetmemiş oluyor. Ya değer korunur ya da kazanç sağlanır. Bu 2 ihtimalden biri gerçekleşir.

Yoruma kapalı.