Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Altın Güvenilir Liman mı?

Altın güvenilir liman olarak halen geçerliliğini koruyor mu yoksa yitirdi mi? Birçok yatırımcı bu sorunun cevabını merak ediyor.

Altın, son zamanlarda değer kaybedip ciddi bir artış ile karşılaşmadı. Bu olay ile beraber bazı insanlar, altının halen değerini yükseltip yükseltmeyeceğini merak ediyor. Bununla ilgili kesin bir bilgi vermek doğru olmaz fakat “Au” ifadesi ile gösterilen altın elementi, saf bir element olup dünyanın en değerli elementlerinden birisi haline gelmiş durumda. Altının neden halen güvenli bir liman olduğundan söz etmeden önce sizler için hazırladığımız bu yazının yatırım niteliğinde olmadığını açıklamış olalım.

Altın Güvenilir Liman Olarak Kabul Ediliyor

Altın, “Au” ile gösterilen bir element. Atom olarak da geçen altın, binlerce yıldır halk arasında kullanılıyor. Önceleri süslemede kendine yer veren parlak bir metal olan altın, sonrasında yatırım amaçlı daha çok kullanılmaya başlandı. Altının serüveni özellikle son dönemlerde daha da önem kazandı. Çünkü altın, kısıtlı bir element. Yani dünyada bolca bulunmuyor. Koronavirüs döneminden sonra değerini ciddi şekilde arttıran altın, sonrasında düşüş yaşadı.

Genel olarak bir değerlendirme yapılması gerekirse altın güvenilir liman olarak kabul ediliyor. Çünkü altın, günümüze kadar değerini arttırmaya devam etti. Bir miktar düştü diye altının değersizleştiğini düşünmemek gerekir. Buna göre hareket edip doğru kararın verilmesi en mantıklı seçenek olacak.

Altın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Altın alırken dikkat edilmesi gereken birçok şey var. Öncelikle fiziksel ortamdan altın alınacak ise o altının gerçek olup olmadığı tespit edilmeli. Bunun için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler araştırılmalı ve buna göre hareket edilmeli. Bu sayede altın alırken bir problem ile karşılaşma durumu en aza iner.

İlginizi Çekebilir;  Yurtdışından Nasıl Müşteri Bulurum?

Dijital ortamda altın alırken ise platformun güvenilir olduğuna emin olmak gerekiyor. Bunun sonucunda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşılmaz. Eğer platform güvenilir ise altın yatırımı sorunsuz olur.

Altın Güvenilir Liman

Altın yatırımı yaparken önemsenmesi gereken bir diğer şey altının değeri. Altın güvenilir liman olsa da altının değerine göre hareket etmek gerekiyor. Uzmanların genel olarak önerdiği şey düşen altının yükselişe geçerken alınması gerektiği. Zirvenin ise ne zaman geleceği belli olmaz. Bundan dolayı yükselme olduktan sonra satış yapmak gerekir. Tabii kısa vadeli al sat düşünenler için bu geçerli. Ayrıca her zaman yatırımın kâr getirmeyeceğini de söylemek istiyoruz.

Altının Durumu

Altın güvenilir liman olarak karşımıza çıkıyor. Bu doğrultuda altına büyük bir yatırım var. Altının bu zamana kadar nasıl bir değer değişimi içerisinde olduğundan bahsedelim. Altın, önemli bir pasif gelir kaynağı. Bundan dolayı okurlar, bunu merak etmekte.

Altın, 1999 yılında 250 dolar idi. Bu dönemlerde zaman zaman dalgalanma yaşayan altında büyük bir yükseliş görülmedi. 2003 yılından sonra ise altın, kademeli olarak değer artışı içerisine girdi ve kısa sürede 400 doların üzerine çıktı. Değerli bir element olan altın, 2005 yılına gelindiğinde ise 700 doları aşmıştı.

2008 yılında ise altın, 1.000 dolar seviyesini geride bıraktı. Altının bu dönemde zirve yaptığı yıl 2012 oldu. 2012’de altının 1.900 doların üzerine çıktığı tespit edildi. 2012’den sonra ise altında düşüş hareketi gözlemlendi. Öyle ki 2015 yılına gelindiğinde değeri 1.000 dolara yaklaşmıştı. Bu büyük düşüşün ardından keskin bir yükseliş 2020 yılından sonra geldi.

Altın güvenilir liman olarak yer alıyor. 2019 yılında 1.500 dolara ulaşan altın, 2020 yılında 2.100 dolara yaklaştı. 2022’nin sonuna doğru ise 1.600 dolara kadar düşen altın, 2023 yılının başında tekrar yükselerek 2.000 dolar seviyesine göz kırptı. Altın, güncel olarak düşüş eğiliminde.

İlginizi Çekebilir;  Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?

Yoruma kapalı.