Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?

Daire Kiralamak Kârlı Bir İş mi?

 

Son zamanlarda öne çıkan bir başlık hakkında sizlere bilgi vermek isteriz. Daire kiralamak hakkında insanlar araştırma yapmaya başladı.

Daire kiralama işi özellikle konut satışlarında son dönemlerde yaşanan artış ile ortaya çıktı. Devlet destekli programlar vasıtasıyla artık daha fazla kişi, konut sahibi olacak. Bu doğrultuda birkaç konut alıp bu daireleri kiralamanın mantıklı olup olmadığı düşünülmeye başlandı. Bunun için pek çok kritere önem gösterilmesi gerekir. Bunlardan birisi yeterince kaynağa sahip olmak. Eğer kaynaklar yeterli ise bu işe girmek mantıklı olabiliyor.

Daire Kiralamak

Bir vatandaşın başına talih kuşu konmadıysa o vatandaş, birden fazla daire almakla uğraşmaz. Çünkü alınan her bir dairenin geri ödemesi de bulunuyor. Geri ödemeyi karşılayacak kaynak var ise daire almak bir süre sonra kâr sağlar. Çünkü konut kredisi alındıktan bir süre sonra kredi kapanacak. Bu da kâra geçmek anlamına geliyor. Ayrıca büyük bir para ele geçtiyse bu parayı da bu şekilde değerlendirmek iyi bir yatırım anlamına gelir. Tabii biz yatırım tavsiyesi vermiyoruz.

Daire Kiralamak Ne Kadar Kârlı?

Bu durum, yapılacak işe bağlı olarak değişir. Eğer piyasadaki en uygun konutlar alınır ise bu, büyük bir kâr anlamına geliyor. Tabii bunun için de bazı hesaplamalar yapmak gerekir. Düşük fiyatlı konutlara ulaşmak için bankaların satışa sunduğu gayrimenkulleri öneririz. Çünkü burada gayrimenkuller, icralık olduğu için yani müşterilerin ödeyemediği kredilerden kalan varlıklar olduğu için ucuza satılır. Bir daire fiyatına bir arsa veya bir bina almak mümkün.

Örneğin 250.000 TL’ye 3 adet daire buldunuz diyelim. Güzel bir gelirinizin olduğunu da varsayarak bu hesabı yapıyoruz. 3 adet dair 750.000 TL yapar. 750.000 TL kredi çektiğinizde aylık taksit yaklaşık 10.000 ile 18.000 TL arası oluyor. Ortalama 14.000 TL diyelim. Yani 3 daire için aylık 14.000 TL ödeyeceksiniz ve bu, 120 ay vade için geçerli.

İlginizi Çekebilir;  League of Legends Oynayarak Gelir Elde Etme

Daire kiralamak

Normal şartlarda 250.000 TL’ye kaliteli bir daire bulmak kolay değil ama bankalarda ucuza daire almak mümkün. 3 dairenin sahibi olduktan sonra yapmanız gereken şey kiraya vermek. Her bir daire 4.000 TL kira olsa 12.000 TL yapar. Kalan 2.000 TL’yi de cebinizden ödeyerek kredi borcu kapanana kadar idare ettiniz mi bir süre sonra kâra geçmeye başlarsınız. Mümkünse daha yüksek kira bedeli alıp kâr sağlayabilirsiniz. Özetle daire kiralamak için verimli kararlar vermek güzel kâr sağlar.

Kredi ile alınan konutların kredi ödemelerinin sabit kira gelirlerinin ise enflasyon ile birlikte arttığı düşünülür ise ilk yıl ilave 2.000 TL gerekirken sonraki yıllarda kira artışları ile birlikte ilave bütçeye gerek kalmadan ek gelir bırakma şansı bile mevcut oluyor. burada kaçırılmaması gereken nokta ilave bütçe çıktığında yeni bir yatırım ile yine uygun fiyatlı ev almanın planlamasının yapılması gerekmetedir. artık kira getirisi ise kredi taksitinden az bile kalsa ilave gelir burada kullanılabilir unutlmamalıdır ki kira geliri artarken kredi taksititi sabit kalmaktadır.  5. ev ve 5. yıldan sonra isterseniz yeni ev alımını bırakabilir eya bütçeniz ile ev sayısını arttırabilirsiniz.

Günümüzde Konut Fiyatları

Günümüzde daire fiyatlarını incelediğimizde fiyatların oldukça yüksek olduğu görülüyor. 2+1 modern bir daire 700.000 TL ile 1.500.000 TL arasında değişirken bazı konutlar, daha yüksek fiyata satılıyor. Bankaların sattığı konutlar ise piyasa fiyatının oldukça altında yer aldığı için uygun fiyata ev bulmak daha kolay hale geliyor. Örneğin 3+1 konut için istenen bedel 200.000 TL ile 500.000 TL arasında değişebilmekte. Bu, biraz da evin ne kadar yeni veya değerli olduğuna bağlı. Bu fiyatlar bulunduğunuz ilin ekonomik yapısı konut stoğu ortalama bina yaşı ve bina kalitesine göre değişmek ile birlikte. 1.000.000 TL den 5.000.000 TL ye kadar çıkabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Danışmanlık ile Para Kazanma

Daire Kiralamanın Avantajları

Daire kiralamanın birçok avantajı bulunuyor. Bunlardan birisi pasif gelir kaynağı olması. Pasif gelir kaynağı sayesinde ek gelir alanı açılıyor. Ek gelir ile beraber daha iyi yaşam standartlarına ulaşılabiliyor.

Daire kiralamak için diğer fayda yeni arkadaşlar edinmek. Birey, yeni insanlar ile tanışarak sosyalleşmiş oluyor. Bu da kişiyi daha mutlu bir vatandaş haline getiriyor.

İlham verecek 5 Girişimcilik filmi.

Yoruma kapalı.