Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Sanal Asistanlık ile Para Kazanmak

Sanal asistanlık  yaparak para kazanmak, sosyal medya üzerinden para kazanmak hakkında araştırma yapanların karşısına çıkan bir meslek dalı haline gelmiştir. Sanal asistanlık olarak anılmakta olan bu terim, internet ya da iletişim kaynaklarını kullanarak işverenin ihtiyaç duyduğu alanlarda internet üzerinden destek vermek ve yardımcı olmak açıklanmaktadır.

Pek çok firma, şirket ya da birey gün içerisinde planlama yapmakta zorlanabilir ve bu sebeple vaktini doğru kullanmakta problemler yaşayabilir. Gündelik işlerinizin planlanması, yoğun saatlerinizin önceden sizlere belirtilmesi ve saat yönetiminin doğru şekilde yapılması sanal asistanlık  görev tanımları içerisinde yer almaktadır. En genel tanımı ile sanal asistanların iletişim ağlarını yöneten kişilerden biri olduğuna dair bilgi vermek yanlış olmayacaktır.

Sanal Asistanlık Nedir?

İnternet kaynaklarından yani uzaktan olacak şekilde bireylerin ya da şirketlerin ihtiyaç duyduğu günlük planlamayı gerçekleştiren kişiler sanal asistan olarak anılmaktadır. Büyük ya da küçük ölçekli şirketlerde ve gündelik yaşamını yoğun şekilde geçirmekte olan bireylere verilen bir hizmet olarak ele alınan asistanlık sanal şekilde de yapılabilecek bir meslek haline gelmiş ve bu sayede internet üzerinden para kazanma yöntemlerinden biri olarak anılmaya başlamıştır.

İnternet kullanımının gelişmiş olması ve her geçen gün daha fazla gelişerek daha geniş bir kitleye ulaşması insan hayatındaki birçok alışkanlığı değiştirmiştir. İnsan hayatında değişen alışkanlıkların arasında meslekler ve meslekleri gerçekleştirme yöntemleri de bulunmaktadır. Eğer siz de ofis ortamına girmeden, evinizden ya da talep ettiğiniz herhangi bir yerden yalnızca internet bağlantısı ile maddi gelir elde etmek istiyorsanız gerçekleştirebileceğiniz işler arasında sanal asistanlık yapmak bulunmaktadır. Tam zamanlı bir iş ile maddi gelir elde etmek isteyenler tarafından tercih edilebilecek olan sanal asistanlık, yalnızca ek gelir sağlamak isteyen kişiler tarafından da tercih edilen bir meslek haline gelmiştir. Bu noktada sanal asistanların hem çalışan hem de işveren için birçok farklı avantajı olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir;  Grafik Tasarımcı Olarak Para Kazanmak

Sanal Asistanlığın Avantajları Nelerdir?

Yalnızca internet bağlantısına sahip olduğunuz her yerden gerçekleştirebileceğiniz bir meslek olarak ele alınan sanal asistanlık, şirketlere, firmalara ya da asistana ihtiyacı olan bireylere bu hizmetten faydalanırken tasarruf etmeleri konusunda yardımcı olur. Zamandan, ulaşımdan, ofis kirasından, fatura giderleri ve yemek masraflarından tasarruf yapmak sanal asistanlık hizmetinden faydalanmak ile mümkün olan avantajlar arasında bulunmaktadır.

Elbette sanal asistanlık yapmak yalnızca işveren için avantajlı değildir. Sanal asistanlık yaparak para kazanmak isteyenlerin ofise gitmeden evlerinden ya da talep ettikleri herhangi bir yerden çalışabilmeleri bu işin onlara sağladığı en büyük avantaj olarak bilinmektedir. Bu sayede ofise gittiğiniz esnada yolda geçireceğiniz vakit tamamen sizlere kalmakta ve çalışmalarınız esnasında gündelik işlerinizi de halledebilmeniz mümkün hale gelmektedir. Dolayısıyla bu mesleğin hem işveren hem de çalışan için oldukça avantajlı olduğunu dile getirmek yanlış olmayacaktır.

Sanal Asistanların Görevleri

İnternet sayesinde para kazanmak ve uzaktan çalışarak gündelik işlerini kendi planlamak isteyenler tarafından en çok araştırılan konulardan biri haline gelen sanal asistanlık  ve sanal asistanların görevleri uzun bir listeye sahiptir. Oldukça geniş bir görev tanımına sahip olan sanal asistanlar, görevlerini gerçekleştirebilmek için bir adet sabit ve mobil telefona ve hızlı bir internete sahip olan bilgisayara ihtiyaç duymaktadır.

Sanal asistanlar en genel tanımı ile şirketlerin ya da bir kişinin sekreterliğini yapmak ile görevli olan kişilerdir. Bu noktada sanal asistan olarak görev yapan kişilerin birçok farklı niteliği olması gerekse de sahip olmaları gereken en önemli özelliğin çalışma saatleri içerisinde mutlaka ulaşılabilir olmaları gerektiğidir.

Sanal asistanlar tarafından gerçekleştirilmekte olan hizmetlerin listelenmesi gerekirse;

  • Çalıştıkları şirketler, firmalar ya da kişiler için randevuları planlamak ve düzenlemek,
  • Çalıştıkları kişilerin maillerini takip etmek,
  • Çalıştıkları kişilerin seyahat ya da konaklama yerlerine organize etmek ve gerekli randevuları almak,
  • Toplantılar planlamak, planlanan toplantıların katılım listesini hazırlamak ve davet edilmelerini sağlamak,
  • Toplantılarda ihtiyaç duyulabilecek grafik, sunum ya da bilgilendirme metinleri gibi konularda düzenlemeler yaparak toplantıların daha verimli hale gelmesini sağlamak,
  • Çalıştıkları kişilerin talep ettikleri takdirde sosyal medya hesaplarını düzenlemek ve gerekli paylaşımları yapmak,
  • Araştırılması istenilen konularda internet kaynaklarını taramak ve gerekli araştırmaları yapmak.
İlginizi Çekebilir;  Webinar Düzenleyerek Para Kazanma

Özetle sanal asistan çalıştığı kişiye yardımcı olabilecek birçok farklı hizmeti profesyonel şekilde gerçekleştiren kişidir. Fiziksel olarak ofiste çalışan bir asistandan hiçbir farkı olmayan yalnızca ofise gitmeyerek uzaktan çalışan bu kişiler, çalıştıkları kişilerin günlerini planlamak ve zamanlarını daha verimli kullanabilmek adına oldukça önemli bir hizmet sunmaktadır.

Nasıl Sanal Asistan Olunur?

Evden sanal asistanlık yaparak para kazanmak isteyen pek çok kişi bu mesleği gerçekleştirebilmek için hangi niteliklere sahip olması gerektiği hakkında merak duymakta ve araştırma yapmaktadır. İnternet üzerinden yapılan pek çok işe benzer şekilde sanal asistanlık için birçok işyeri eğitim şartı aramaktadır. Ancak daha büyük ölçekli firmalar ile çalışmak istiyorsanız sizden eğitim şartı isteyebileceklerini dile getirmekte yanlış olmayacaktır.

Sanal asistanlık ile para kazanmak  istiyorsanız sahip olmanız gereken en önemli özelliklerden biri teknoloji konusunda ortalamanın üstünde bir başarıya sahip olmanız gerektiğidir. İşlerinizin tamamını fiziksel olarak ofis ortamına gitmeden ev ya da internet bağlantısı olan herhangi bir yerden gerçekleştirebileceğiniz bu meslek dalında teknolojiyi başarılı ve işlevsel şekilde kullanmanız çok önemlidir. Bunun yanı sıra dil bilgisi ve yazma konusuna da ortalamanın üstünde bir şekilde hakim olması gereken sanal asistanlar, gün içerisinde çalıştıkları kişi için birçok farklı yazışma yapabilir. Hiçbir şirket ya da firma yazım ve dil bilgisi kuralları konusunda özen göstermeyen birini sanal asistan olarak işe almak istemeyecektir.

Bu noktada şirketler, ofisler, kurum ve kuruluşlar ya da bireysel kişiler için çalışabilecek olan sanal asistanların çalışacakları alan ve kişilere göre farklı şartlar istendiğini görebileceklerini dile getirmek yanlış olmaz. Bazı şirketler sanal asistan olarak hizmet verecek kişilerin dakikada en az 70 ve üstü kelime yazabilmesini talep etmektedir. Bu sayede gün içerisinde gerçekleştirmeniz gereken yazışmaları çok daha işlevsel ve hızlı bir şekilde tamamlayabilir, günlük koordine etme konusunda herhangi bir problem yaşamazsınız.

İlginizi Çekebilir;  Wattpad Üzerinden Para Kazanmak

Sanal asistan olarak hizmet vermek isteyenlerin sahip olması gereken bir diğer özellik ise düzgün bir diksiyondur. Bunun yanı sıra çalışmak istediğiniz şirket ya da kurumlar sizden yabancı dil bilgisi de talep edebilir. Bu gibi etkenlere sahip olduğunuz takdirde sanal asistanlık yaparak internet üzerinden para kazanabilirsiniz.

Sanal Asistanlık Kazançları

İnternet üzerinden yapılan birçok iş bulunmaktadır. İşler birbirinden farklı olsa da insanların bu işleri tercih ediyor olmasındaki en önemli etken maaşlardır. Ek gelir elde etmek ya da tam zamanlı bir işte çalışarak maddi gelir elde etmek isteyenlerin gerçekleştirebileceği bir meslek olarak ele alınan sanal asistanlık pek çok farklı etken dolayısıyla kazançları değişmekte olan bir meslek dalı olarak bilinmektedir. Deneme aşamasında 500 ila 1000 TL gibi daha küçük rakamlar kazanabileceğiniz sanal asistanlık kazançları deneme aşamasını geçip tam zamanlı olarak çalışmaya başladıktan sonra 10.000 ila 15.000 TL arasında değişkenlik gösterebilir. Bir insanım sanal asistanlık yaparak kazanacağı para çalıştığı kurum ya da kuruluş, bu işe ayırdığı zaman ve yeteneklerine göre değişkenlik göstermektedir.

 

Yoruma kapalı.