Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Dönerci Açmak: Nasıl Açılır ve Karlı mı?

Dönerci Açmak

Dönerci dükkanı açmak konusu ile alakalı bilgilere ihtiyacınız varsa; rehberimizde bir dönerci dükkanı iyi mi açılır ve karlı bir iş fikri mi hususlarında malumat bulabilirsiniz. Rehberimiz vasıtasıyla kendi dönerci işletmenizi oluşturmak için bir haftalık süreye ihtiyacınız olacak.

Türkiye’nin dünyaya kazandırdığı en mühim lezzetler içinde bulunan döner, girişimci ve yatırımcıların ilgisini de çekmeye devam ediyor. Son dönemde zincirleşme sayısı artan dönerciler arasına girmek ve bir dönerci açmak istiyorsanız; bu rehberde bir dönerci iyi mi açılır, döner salonu için isim önerileri ve bu tür işletmelerin karlılığı ile alakalı en aktüel detayları sağlayacağız.

Öncelikle bir dönerci açmak isteyen girişimci ve yatırımcıların bir iş planı hazırlamasını kesinlikle öneriyoruz. Bu sayede bir dönerci açmak isterken ihtimaller içinde sürpriz mevzulara daha önceden hazırlıklı olma fırsatı elde edersiniz. Dönerci açmak çoğu iş fikrine göre daha kolay gerçekleştirilebilen bir iş fikridir, ancak bu vaziyet işe lüzumlu özeni göstermemenizi gerektirecek bir mevzu değil.

Türkiye’de besin satan işletmelerin bütününün da yasalar kapsamında sık sık denetlendiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle ilk ilkin hijyen kurallarına makul bir işletme açmanız icap ettiğini belirtmekte fayda var. Bu tür işletmelerin daima kendi içinde bir denetime doğal tutulması icap ettiğini unutmayın.

DÜKKANIN BULUNMASI VE KİRALANMASI

Bir dönerci açmak için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk adım bir dükkan belirlemektedir. Yürüyüş yollarında, insanların yoğun olarak bulundukları alanlara yakın bir alanda en azca 50 metrekare bir dükkan bulmanızı öneririz. Eğer büfe tarzında ayak üzerinde satış yapılacak bir alan düşünüyorsanız bu durumda dükkanın boyutu 10 metrekareye kadar da düşebilir.

İlginizi Çekebilir;  Açık Otopark Açmak: Ruhsat ve Kazanç Potansiyeli

Elbette bulunacak olan dükkan için tek koşul bunlar değildir. Belediyeler muayyen alanlar için dükkan kurulmasına ruhsat vermeyebilir. Bu nedenle belediyelerin alakalı şartlarına makul bir alanın belirlenmesi gerekiyor. Dönerci açmak için belediyelerin istek etmiş olduğu belgelere göz atmanız gerekiyor.

DÖNERCİ RUHSATI ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER

Türkiye’de belediyeler tarafınca dönerciler Sıhhi Müessese olarak adlandırılmaktadır. Bu kapsamda Sıhhı Müessese ruhsatı almak için lüzumlu şartlar ve belgeler şöyledir;

 1. RUHSAT BAŞVURU BEYAN FORMU
 2. T.C. KİMLİK KARTI ya da NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPİSİ
 3. SİCİL NUMARASI KAYDI (Mali Hizmetler Müdürlüğü Gelirler Şefliği (Belediye))
 4. VERGİ LEVHASININ FOTOKOPİSİ
 5. TAPU FOTOKOPİSİ ya da KİRA KONTRATI (Aslı ya da Noter Tasdikli Sureti (Asıl Suretlerde Damga Harcı Makbuzu bulunacaktır.)) Kira Kontratı İŞ NEVİNE Göre Düzenlenecektir.
 6. SAĞLIK RAPORU ASLI (“Bulaşıcı Hastalığı Yoktur” ibareli )
 7. İMZA BEYANNAMESİ (Noter Tasdikli Asıl Suret)
 8. YERLEŞİM YERİ BELGESİ
 9. YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI ALIM ya da DOLUM FATURASI
 10. İKİ (2) ADET VESİKALIK RESİM (Son Altı 6 (Altı) Ay İçerisinde Çekilmiş)
 11. ESNAF ODA KAYIT BELGESİ (Bağlı Olduğu İşkoluna Ait Esnaf Odasından)
 12. USTALIK BELGESİ (lokanta, pastane ve kuaförlerden istenir.)
 13. ÇALIŞMA İZİN BELGESİ (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından alınacaktır. Yabancı Uyruklulardan istenir.)

İlgili şartlara makul bir dükkan belirlendikten sonra dükkanın kurulması ve sonra ruhsat için başvuruda bulunması gerekiyor. Belediyeler besin satan işletmeleri sık sık denetlemektedir. Bu nedenle bütün şartlara uyabilecek bir dükkan belirlenmesi önemlidir.

DÜKKANIN KURULMASI

Dönerci açmak nispeten kolay iş fikirleri içinde yer almaktadır. Ancak bu adımda yapabileceğiniz 2 değişik seçenek bulunmaktadır. Öncelikli olarak kendi markanızı mı kuracaksınız yoksa bir firmadan bayilik mi alacaksınız. Bu adım kritik bir mevzudur ve işletmenizin kısa ve uzun vadeli hedefleri için önemlidir.

İlginizi Çekebilir;  Acil Para Lazım Diyenlere İş Fikirleri – Acil İş Fikirleri

Eğer bayilik alacaksanız büyük ihtimalle işletmenizin kurulumu bayilik veren şirket tarafınca kurulacaktır ve bu adımı geçebilirsiniz. Ancak kendi markanızı kuracaksanız, bir dönercide bulunması ihtiyaç duyulan malzemeleri temin etmeli ve ya kendi başınıza ya da bir profesyonelden yardımcı alarak bir dekorasyon yapmanız gerekir. Her halükarda harcayacağınız para birbirine yakındır. Ancak bir franchise alarak genelde ana işletmenin deneyim ve tecrübesi ile reklamlarından faydalanırsınız. Ancak bunlar için de genelde bir katılım payı ödersiniz.

DÜKKANDA BULUNMASI GEREKEN MALZEMELER VE FİYATLARI

Bir dönerci açmak için satın almanız ihtiyaç duyulan malzemelerin çoğunu genelde her şehirde alakalı bölgelerde bulabilirsiniz. Ancak kendi tasarımlarınızı uygulamak için mobilyacılara ihtiyacınız olacak. Malzemelerin kaba eskiz sıralaması ise;

 • 2 Adet döner ocağı (et ve tavuk için): 25.000 TL
 • Döner ocağı malzemeleri (ayak, bıçak, kürek vs): 1.000 TL
 • Alana göre olmak suretiyle 6 ufak masa: 2.000 TL
 • Alana göre olmak suretiyle 12 sandalye:  1.200 TL
 • Bulaşık malzemeleri: 800 TL
 • Mutfak malzemeleri: 2.000 TL
 • Banko: 500 TL
 • Dekorasyon malzemeleri: 4.000 TL
 • Diğer gereksinimler (çöp, mutfak örtüsü, peçetelik vs): 2.000 TL
 • Tabela: 600 TL
 • Resmi işlemler: 1.600 TL

olmak suretiyle yaklaşık 60 bin liralık harcamanız oluşacak. Elbette bu meblağ dükkanın boyutu ve dekorasyon için harcamak istediğiniz ücrete göre büyük ölçüde değişim gösterecektir. Örnek olması açısından birtakım döner salonlarının dekorasyonu için bile yalnızca 100 bin lira harcanabiliyor.

Tüm şartların makul olması halinde bir dönerciyi yaklaşık 3 gün içinde açabilirsiniz.

DÜKKANIN İŞLETİLMESİ VE PERSONEL SEÇİMİ

Bir dönerci salonunda yaklaşık olarak 4 kişi çalışmaktadır. Bu personelin en azca 1’i maksimum 2’si kesinlikle döner ustası olmalıdır. Bu durumda her 2 ustanın da daha ilkin döner salonlarında çalışmış ve leziz bir döner çıkartabilecek kişilerden olması önemlidir. Döner ustaları standart asgari ücretin en azca yüzde 50’sinden fazla maaş almaktadır.

İlginizi Çekebilir;  Oyun Oynayarak Gelir Elde Etme

Döner ustası olarak işe alınacak personelin hijyen kurallarına da dikkat etmesi ve prezantabl bir görüntüye haiz olması önemlidir.

Dükkanın işletilmeye başlatılması sürecinde en kritik süreçlerden bir tanesi de reklamdır. Dönerci salonu açıldığı gün kesinlikle kolay de olsa bir açılış düzenlenmelidir. Bu açılış insanların yeni bir dükkanın kurulduğu algısını oluşturmak için oldukça yararlı olacaktır. Bu sayede insanoğlu yeni bir lezzeti deneyim etmek isteyebilecek ve şayet memnun kalırlarsa devam edeceklerdir.

Açılış ile beraber ilk etapta düşük bütçeler olmak üzere, mahalli düzeyde reklam vermenizi öneriyoruz. Şehrinize yönelik gazete, radyo ve televizyonlara reklam verebilirsiniz. Ayrıca şayet var ise şehrinize yönelik toplumsal medya hesaplarına da reklamlar vermeyi dikkatsizlik etmeyin, genelde düşük bütçeli fakat yüksek etkileşimli reklamlar toplumsal medya üstünden gerçekleştiriliyor. Elbette bu reklamları bir kampanya üstünden düzenlemeye itina gösterin.

Dönercilerde kesinlikle fakat kesinlikle eve servis opsiyonu de bulunmalıdır. Bu kapsamda ilk etapta bir ve işin artışına paralel olarak en azca 2 motorlu ya da bisikletli kurye istihdam etmenizi öneririz. Evlere ve iş yerlerine servis yaparken hızlı olmanızı kesinlikle öneririz, bu tercih edilmeniz için en mühim kriterlerden biridir.

DÖNERCİ İŞİ KARLI MI?

Türkiye’de şayet oldukça lüks bir lokasyonda bulunmuyorsanız genelde dönerci salonlarında kar marjı birbirine oldukça yakındır. Ortalama olarak et ve tavuk döner satışı yapan bir dönercide cirodan kar payı yüzde 35 seviyesinde bulunur. Eğer ayran, kola ve su gibi kar marjı yüksek mamüllerin satışı fazlaysa bu durumda ciroda yüzde 10’luk ek bir artış da kaydedilebiliyor.

Bu kapsamda bir döner salonu karlı iş fikirleri içinde yer almaktadır.

Yoruma kapalı.