Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

YouTube ile Para Kazanma Yolları

YouTube ile para kazanma amacı bulunan insanlar için bu başlık altında YouTube’dan nasıl kazanç elde edileceğini açıklamak istiyoruz.

YouTube, 2005 yılının Şubat ayında kuruldu ve aynı yılın Nisan ayında resmî olarak iş yapmaya başladı. Bu platform, sunduğu birçok olanağın yanı sıra para kazanma imkanları da tanıyor. 2006 yılında Google’a geçen platform, bir süre sonra reklamlardan gelir elde etmeyi aktif hale getirmişti. İçerik üreticilerinin reklamlardan para kazanması o zamanlarda harika bir şeydi. Ayrıca bu işten daha yüksek miktarlarda gelir elde ediliyordu. Artık YouTube’da para kazanmak için daha fazla yöntem bulunuyor.

YouTube ile Para Kazanma Yöntemleri

Reklamlardan Gelir Elde Etme

YouTube’da para kazanmanın yollarından birisi reklamları aktif etmek. Bunun için gerekli olan şey 1.000 abone ve son 12 ay içerisinde 4.000 izlenme saati. Shorts paylaşımcılarının ise son 3 ay içerisinde 10 milyon görüntülenmeye ulaşmaları gerekir. En az 18 yaşında olan her birey, videolarında reklam gösterimleri ile para elde etmeye başlar.

Kanal Üyeliklerini Aktif Etme

YouTube ile para kazanma amacıyla daha birçok olanak mevcut. Bunlardan birisi de kanal üyelikleri. Kanal üyelikleri, izleyicilerden doğrudan para kazanmanın yollarından birisi. İzleyiciler, kanala destek olmak ve özel içeriklere ulaşmak için kanal üyeliği satın alabiliyor. İçerik üreticisi, kendi kanal üyeliklerini oluşturup fiyatlarını belirleyebilir ve her üyeliğin ayrıcalıkları belirtebilir. Kanal üyeliği özelliğine erişmek için çocuklara özel kanal olunmaması ve SRAV kapsamında bulunan bir müzik kanalı olunmaması gerekir.

Alışveriş Özelliğini Açma

Alışveriş özelliği, YouTube kanalının sahip olduğu bir mağaza. Bu mağaza, kanalın içerisinde yer alır. Kanalın hayranları, bu ürünleri satın alarak kanala destek olur. Bu özellik için en az 1.000 aboneye yer vermek gerekiyor. Ayrıca çocuk kanalı olunmaması bir diğer koşul olarak belirlendi.

İlginizi Çekebilir;  Seyahat Acentesi Açmak

YouTube ile Para Kazanma

Sohbet Özelliklerini Kullanma

YouTube ile para kazanma yollarından birisi de canlı yayın sohbetindeki özellikleri kullanmak. Bunlardan birisi süper sohbet olurken diğeri ise süper etiketler olarak açıklanıyor. Takipçiler, kendi çıkartmalarını paylaşarak yayıncının para kazanmasında etkili olmakta. Bu özellik, sohbetin daha renkli olmasına vesile oluyor.

İzleyicilerden Süper Teşekkür Alma

Yakın zamanda hizmete alınan özelliklerden birisi de süper teşekkür. Süper teşekkür, yorum yaparken bir miktar ödeme yapma olanağı sağlayan bir özellik olmakta. Yani bir izleyici, videoyu beğendiğinde süper teşekkür özelliği ile yorum yapıyor ve daha ön planda görünüyor. Süper teşekkürün amacı, kanala destek vermek. Süper teşekkür, farklı ücretlerle yapılabilir. Süper teşekkür özelliğinden yararlanan bir kullanıcının yorumu daha renkli görünür. Ayrıca ödediği miktar da paylaşılır. Yorum için ödenen miktar arttıkça renk de değişir.

YouTube ile para kazanma yollarından birisi olan süper teşekkürden faydalanmanın yolu en az 18 yaşında bir birey olmak. Her para kazanma özelliği için bu şart gerekiyor. Bir diğer koşul ise SRAV kapsamında bir müzik kanalı olarak yer almamak. Bu doğrultuda süper teşekkür kullanmak mümkün hale geliyor.

YouTube Premium Gelirlerinden Pay Alma

YouTube’dan gelir elde etmek isteyen bir içerik üreticisi, Premium gelirlerinden de pay alır. Tabii reklamdan gelir elde etmek daha kolay ama YouTube, partnerlerine YouTube Premium gelirlerini de paylaşmakta. Bir Premium izleyicisi, YouTube kanalında yer alan videoyu izlediğinde bu paydan elde ediliyor. Bu da bir miktar gelir sağlıyor.

Yoruma kapalı.