Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Faiz ile Para Kazanma

Faiz ile para kazanma arzusu olan pek çok birey var. Bu bireylerin faizden getiri elde etmesi için bilmesi gerektiği bazı şeyler bulunuyor.

Faiz, para kazanmanın yollarından birisi. Faiz her ne kadar haram gözüyle bakılsa da bazı insanlar faizden getiri elde etmek isteyebiliyor. Faizden kazanç elde etmenin yolu bankalardan geçiyor. Bankalar, müşterilerden her ne kadar faiz alıyor olsa da aslında müşterilerine faiz de dağıtıyor. Faiz alan bir müşteri, bankanın kârından yararlanmış oluyor. Şunu da belirtelim ki bu yazı, yatırım tavsiyesi niteliğinde değil.

Faiz ile Kazanç Elde Etmek Kolay mı?

Faiz ile kâr elde edilebilmekte. Tabii şunu da bilmek gerekir ki eğer para, değer kaybı yaşar ise ve faiz oranını aşarsa kâr yerine zarar elde edilir. Bunu bilerek hareket etmek gerekiyor. Kur Korumalı Mevduat sisteminde kayıp olmaz. En düşük %0 kar olur. Çünkü yatırımcı korunur. Faizde de para miktarı artar ama paranın değeri de önemli bir durum.

Faizin bir avantajı mevcut. Altın veya döviz kârı elde etmek için yapılan yatırım sonrasında varlığın değer kaybetmemesi gerekir. Eğer değer kazanırsa kâr sağlar. Kaybederse zarar sağlar. Faizde para miktarı anlamında zarar yok, kâr var. Tabii finansal okuryazarlığı da hesaba kattık mı net kâr ortaya çıkar.

Faiz ile para kazanma, özet geçmek gerekirse altın veya döviz yatırımına göre daha güvenli. Bir para durduğu yerde değer kaybeder fakat faiz ile değerini arttırır veya bir kısmını korur.

Faiz ile Para Kazanma

Faiz ile Para Kazanma Adımları

Bir kişinin faiz ile para kazanması için öncelikle bir banka seçmesi gerekiyor. Seçilen bankanın ardından vadeli hesap açılmalı. Vadeli hesap, faizin biriktiği hesaptır. Vade süresi ne kadar fazla olur ise faizden o kadar çok getiri olur.

İlginizi Çekebilir;  Altın Güvenilir Liman mı?

Bazı bankalar, yeni müşterilerine ekstra faiz oranı sunuyor. Bu imkanlardan yararlanmak daha yüksek faiz getirisi elde etmek anlamına geliyor. Daha yüksek faiz getirisi ile beraber kazançlar da ciddi oranda artar.

Faiz Ne Kadar Kazanç Sağlar?

Faiz ile para kazanma yazımızda insanların araştırdığı bir diğer şey hangi bankanın ne kadar faiz sağladığı. Biraz da buna değinmek isteriz. Her bankanın belirlediği faiz oranı farklıdır. Öncelikle ING’den başlayalım. ING, e-Turuncu vadeli hesap açanlara yüksek faiz oranı sunuyor. Hoş geldin faizinden yararlananlar ve Turuncu Ekstra desteğine sahip olanlar %25 faiz alıyor. Örneğin 50.000 TL’lik para yatırıldığında 90 gün vade ile 2.928,08 TL kâr sağlanıyor. 30 günde ise 976,03 TL elde ediliyor. Bu miktar, ana hesabın üzerine yatıyor.

Bir diğer banka olan Akbank, en yüksek %28 faiz ile müşterilerini karşılıyor. 50.000 TL para yatırdığınızı varsayalım. Bu para 32 gün vade ve %27,75 faiz ile beraber vade sonunda 51.155,62 TL oluyor. Akbank’ın yanı sıra Fibabanka’yı incelediğimizde müşterilerine 50.000 TL ve 32 gün vade için %25 faiz oranı sağlıyor. Bu para vade sonunda 1.041,10 TL kazandırıyor.

Faiz ile para kazanma amacıyla tutuşanlar için bir diğer vadeli hesap sağlayan banka Odeabank. Kendisi %25 faiz oranına ev sahipliği yapıyor. Bu da 1.041,10 TL getiri anlamına geliyor. Yani ana para 51.041,10 TL oluyor. Bunun gibi daha pek çok banka bulunmakta. Faiz oranı bankalar arasında genel olarak %15 ile %30 arasında değişiyor.

Yoruma kapalı.