Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

SEO Kullanarak Gelir Elde Etme

SEO kullanarak gelir elde etmek isteyenlerin yararlanabileceği birçok şey var. SEO, büyümek isteyenler için önemli bir olay.

SEO, “search engine optimization” yani “arama motoru optimizasyonu” anlamına geliyor. Bu sistemin amacına birazdan değineceğiz. Arama motorlarını kullanan milyarlarca insan var. Her bir insan, arama yaparak istediği sonuca ulaşmak ister. Bazı siteler, öne çıkmak için SEO’nun gücünden yararlanır. Günümüzde SEO ile beraber daha pek çok şey de önemli hale geldi. Yani yalnızca SEO, tek başına yeterli olmuyor. Buna değinmeden önce SEO’nun ne olduğundan bahsedip ardından SEO ile nasıl kazanç elde edileceğini anlatalım.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu yapmayı ve sitenin optimizasyonu sonucunda aramada daha ön sıralarda yer almasını sağlayan bir sistem. Günümüzde özellikle Google SEO daha ön planda duruyor. Bunun sebebi Google arama motorunun daha çok kullanılıyor olması. Birçok site, genel olarak Google arama motoruna göre sitesini optimize eder. Site optimizasyonu genel olarak anahtar ifadelere göre yapılır. Örneğin bir blog yazısı paylaşıldığında o blog yazısının hangi anahtar ifadelerde yükseleceği belirlenir. Ona göre bir adım atılır.

SEO kullanarak gelir öncesinde sizlere bir de örnek sunalım. Bu örnek ile olayı daha iyi anlayacaksınız umarız. Örneğin SEO uyumlu bir yazı için anahtar ifade “oyun sunucusu” olsun. Oyun sunucusuyla alakalı bilgiler verirken SEO uyumlu bir metin yazılmalı. Bu metin hazır hale geldikten sonra SEO amaçlı son ayarlamalar yapılır ve yazı paylaşılır. Yazı, bir süre sonra belirli arama ifadelerinde Google’da öne çıkmaya başlar.

SEO Kullanarak Gelir

SEO Kullanarak Gelir Sağlama

SEO kullanarak gelir elde etmenin yolu aramada ön sıralarda görünmekten geçiyor. Bir kullanıcı, aramada ön sıralara çıkarsa bu durum, o sayfanın daha çok ziyaretçi çekeceği anlamına geliyor. Ziyaretçi çeken bir sayfa ise web sitesi sahibine daha çok gelir sağlar. Bu bir reklam geliri olabilir veya farklı alanlarda gelirler olarak yer alabilir.

İlginizi Çekebilir;  Biraz Param Var Ne İş Yapabilirim? 32 Net İş Fikri

SEO için yapılması gereken şeylerden birisi URL’yi uygun hale getirmek. Bir URL, kullanıcı dostu olmalı. Örneğin “?id=10” yazılı bir URL’de içeriğin ne olduğu anlaşılmaz. “/oyun-sunucusu” yazılı bir URL’nin ne hakkında olduğu anlaşılır. Google URL’deki isimlendirmelere önem gösterir. Kullanıcıların anlayacağı ifadeler kullanmak gerekir. Bu durum, SEO puanında düşük de olsa bir etkiye sahip.

SEO kullanarak gelir elde etmenin bir diğer yolundan da söz etmek gerekiyor. Kullanıcılar, yazılarını SEO uyumlu olarak hazırlamalı. H başlıklarının kullanımı, anahtar ifadelere yer vermek ve semantik bir makale hazırlamak gibi birçok SEO kriteri mevcut. Bu kriterlerin detaylı bir şekilde yerine getirilmesi durumunda yazı, SEO uyumlu olur ve daha çok öne çıkar.

Bir diğer önemli kabul edilen SEO kriteri kullanıcıların anlayacağı tarzda güzel bir dille yazı hazırlamak. Yazarlar, bir yazı yazdığında o yazıyı insanlara güzel bir dille anlatmalı. Ayrıca gerekirse uzman bir dille olaya hakim olmalı. Son güncellemelerle beraber bu kriter daha da önem kazanmış durumda. Bundan dolayı yazı yazarken bu detaya büyük ciddiyet gösterilmeli. Bu sayede başarı elde edilir.

İnsanların SEO kullanarak gelir elde etmesinin bir diğer yolu meta etiketlerinden yararlanmak. META etiketlerinden yararlanan bir web sitesi arama motorlarında daha çok öne çıkar ve reklamlar ile beraber daha çok pasif gelir elde eder. META title, description ve keywords gibi değişkenler kullanılmalı ki site, daha çok yükselebilsin.

Yoruma kapalı.