Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Getty Images ile Para Kazanma

Bazı insanlar ürettikleri içerikleri satmak adına Getty Images ile para kazanma yollarını araştırıyor. Bunun için pek çok yol var.

Getty Images, stok fotoğraf ve video içeriklerine yer veren bir site. Bu siteyi kullanan kullanıcılar, buradaki medya içeriklerinden yararlanarak fotoğraf veya video lisansı elde edebilir ve bu lisansı kullanarak ödeme yapabilir. Lisanslar pahalı olduğu için bu firma ile çalışma gerçekleştiren içerik üreticileri, her bir lisans başına iyi bir kazanç elde ediyor.

Örneğin bir fotoğraf için küçük lisans 125 dolar, orta lisans 300 dolar, büyük lisans ise 500 dolar olmakta. İçerik üreticisinin tek bir lisans için elde ettiği miktar ise %20 komisyon üzerinden hesaplandığında büyük lisans için 100 dolar. Bu kazanç vergiler hariç bir şekilde. Yani vergilerle beraber kazançta düşüş olabilir fakat yine de iyi bir miktar.

Getty Images ile Para Kazanma

Getty Images ile kazanç elde etmenin 3 yolu var. Bunlardan birisi fotoğraf yüklemek. Fotoğrafçılar, çektikleri fotoğrafları yükleyerek Getty Images ile para kazanabiliyor. Bir diğer yol ise video paylaşmak. Dijital dünyanın stok video ihtiyaçlarını karşılamak için bu tür içeriklere yer verilebiliyor. Karşımıza çıkan bir diğer para kazanma yolu ise vektörel çalışmalar yayınlamak.

Uygulamaya Kayıt Olma

Getty Images ile kazanmak için mobil uygulamanın yüklenmesi gerekiyor. Getty Images, site üzerinden içerik yüklemeyi desteklemiyor. Hem Android hem iOS için Contributor by Getty Images uygulaması bulunmakta. Bu uygulamayı kurduktan sonra hesap oluşturulması gerekiyor.

Panele Ulaşma

Getty Images ile para kazanma yolunda ilerlemek isteyen bir kullanıcı, panele ulaştıktan sonra pek çok araç ile karşılaşabilir. Bu panel, içerik üreticisi olanların faydalanacağı bir alan olduğu için panele büyük önem göstermek gerekiyor.

İlginizi Çekebilir;  Stok Fotoğrafları Satarak Pasif Gelir Kazanmak

Getty Images ile Para Kazanma

İçerik Yüklemeye Başlama

Bir diğer aşamada mobil uygulama üzerinden hesaba giriş yaptıktan sonra içerik yüklenmesi gerekir. İçerik yüklemek için bazı kriterler bulunmakta. Her içeriğin kriterleri farklı olabiliyor. Fotoğraflar ve vektörel çalışmalar için JPEG formatında olmak üzere en az 5 KB, en fazla 3 GB boyutunda içerikler kabul ediliyor. Minimum boyut 720 x 960 piksel, maksimum boyut 9.000 x 9.000 piksel.

Video yüklemek isteyen ve Getty Images ile para kazanma amacı bulunan bireylerin yapması gerektiği şey videoyu YouTube’a yükleyip YouTube bağlantısı üzerinden Getty Images ile paylaşmak. Bu adımlar doğrultusunda video, Getty Images üzerinde yer almaya başlar. İçerik yükleme sonrasında Getty Images ekibi, değerlendirme yapar ve içerik uygun ise onaylar.

Kazançları Hesaba Çekme

İçerikler için lisans başı kazanç elde ediliyor. Kullanıcı, her bir fotoğraf ve videodan lisans aldıkça para gelir. Bir fotoğraftan birden fazla lisans alınabilir. Bu da daha çok gelir anlamına geliyor. Kazanç, belirli bir eşikten sonra banka hesabına çekilebiliyor.

Getty Images Komisyon Oranları

Kullanıcıların merak ettiği şeylerden birisi Getty Images için komisyon oranları. Bu oranlar hakkında bilgi almak gerekiyor ki Getty Images ile para kazanma yolunda ne kadar iyi getiri elde edileceği bilinsin.

Eğer içerik iStock üzerinde yayınlanırsa fotoğraflar için %15, videolar ve illüstrasyonlar için %20’den başlayan komisyon oranına yer verilir. Özel katkıda bulunanlar ise %25 ile %45 arası komisyon alır.

Getty Images’ta ise fotoğraflar için %20, videolar için %25’ten başlayan komisyon oranları geçerli olur. Şunu ifade edelim ki yüklenen içerikler özgün olmalı.

Yoruma kapalı.