Pasif Gelir Yollarının Rehberliği

Çiğ Köfte Dükkanı Açmak: Nasıl Açılır ve Karlı mı?

çiğ köfte dükkanı

Çiğköfte dükkanı açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar için düşük sermayeli ve yüksek potansiyel içeren bu iş fikrine yönelik bütün bilgiler rehberimizde bulunmaktadır. Rehber vasıtasıyla bir haftalık bir müddet içinde çiğ köfte dükkanını açabilir ve para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Çiğ köfte son yıllarda ülkemizde en yoğun olarak tüketilen gıdalar içinde yer alıyor. Son yıllarda çiğ köfte satan dükkanların sayısında ciddi anlamda artış yaşanıyor. Bunun en büyük sebebi ise bayilik veren çiğ köfte markaları sebebiyle yaşanıyor. Çünkü takribi olarak bir çiğ köfte bayilini almak 100 bin lira civarında ana para gerektiriyor. Bu nedenle çiğ köfte dükkanı açmak oldukça basit bir iş fikri olarak dikkat çekiyor. İşletme lüzumlu potansiyeli görmediği durumda bile zararınız oldukça fazla olmuyor.

Türkiye’de çiğ köfte bayiliği elde eden 40’I aşkın firma bulunuyor. Bu şirketlerin birçoğunun üretim lokasyonu ve franchise operasyon yönetimi bulunmaktadır.

Bir çiğ köfteci açmak istiyorsanız yapmanız gereksinim duyulan en mühim şeylerden biri doğru lokasyonda kirası düşük bir dükkan bulmaktadır. Bundan sonrası düşündüğünüzden oldukça daha kolaydır. Bir bayilik alındıktan sonrasında bir çiğ köfteci için lüzumlu olan bütün malzemeler birkaç gün içinde size teslim ediliyor. Artık çiğ köfte dükkanı açmak isteyenlerin bayiliksiz olarak hareket etmesini önermiyoruz.

çiğ köfte
çiğ köfte

DÜKKANIN KURULMASI

Bir çiğ köfte dükkanı açmak isteyen girişimci ve yatırımcılar ilk önce en az 15 metrekare bir dükkan bulmalıdır. Bu dükkanın işlek noktalara yakın olması önemlidir. Ek olarak öğrencilerin yoğun olarak bulunmuş olduğu dershane, okul ya da üniversiteler de ana hedef noktanız olabilir. Eğer müşterilerinizin içeride de servis alabilmesini dilerseniz takribi 40 metrekarelik bir dükkan bulmanızı öneririz. Mümkünse dükkan kirası oldukça yüksek olmasın, çünkü ilk dönemde müşteri edinme sürecinde kira sorun çıkartabilir.

İlginizi Çekebilir;  Adobe Stock Para Kazanma Yolları

Dükkan bulunduktan sonrasında bağlı bulunan belediyeye giderek dükkan için ruhsat almanız gerekir. Bu tür işletmelerin ruhsatı aynı gün bile çıkmaktadır.

Ruhsat için lüzumlu belgeler;

  1. Tapu fotokopisi
  2. Kira kontratının özü ve fotokopisi
  3. Vergi Levhasının özü ve fotokopisi
  4. Nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ( TC Kimlik Numarası)
  5. Yangın söndürme aleti ( 6 kg.lık) satmaca fotokopisi
  6. İskan belgesi
  7. Ustalık gerektiren işyerlerinden ustalık belgesi
  8. Oda kayıt fotokopisi

Ruhsat alındıktan sonrasında mutlak suretle bir çiğ köfte bayiliği veren firmadan bayilik almanızı öneriyoruz. Birçok bayilik veren firma bayilik bedeli almıyor, yanlızca mamüllerin firmadan sipariş alınmasını koşul koşuyor. Bu nedenle takribi 10-15 bin lira karşılık ile bir çiğ köfte dükkanında ihtiyacınız olan her şeye haiz olabiliyorsunuz.

Dükkan kurulumları da genelde 2 gün içinde gene firma tarafınca gerçekleştiriliyor.

DÜKKANIN İŞLETİLMESİ

Çiğ köfteci açarken genelde franchise alındığı için franchise veren ana firma bu sektör için mühim tecrübelere ve deneyimlere haiz olduğundan bu bilgilerini bayi ile paylaşmaktadır. Eğer bu hususta bir bilgilendirme elde etmediyseniz kesinlikle şirkete erişerek bu konudaki eğitim süreçleri ile ilgili malumat alın.

Bir çiğ köfte dükkanını açtıktan sonrasında ilk yapmanız gereksinim duyulan şey hoş bir açılış düzenlemektir. Organize şirketlerinden takribi 1-2 bin lira karşılık ile bir açılış düzenleyebilirsiniz. Böylelikle insanoğlu yeni bir dükkanın açılması ve lezzetinin kontrol edilmesi için sipariş verecektir.

Bu sayede ilk müşterilerinizi elde etme fırsatınız olacak. Çiğ köfte gibi işletmelerin müşterileri genelde bir süreden sonrasında durağan(durgun) hale gelmektedir. Eğer leziz bir çiğ köfte yapmayı başarır ve çiğ köfte yanısıra verdiğiniz salata gibi ürünleri bolca tutarsanız hızlıca birden fazla müşteri edinme fırsatı elde edeceksiniz.

Çiğ köfte gibi işletmelerde genelde 2 şahıs çalışmaktadır. Bunlardan biri derli toplu olarak dükkanda bulunurken bir personel de kesinlikle dışarıya sipariş götürmelidir. Çiğ köfte işletmelerinde dışarıya sipariş götürmek oldukça önemlidir. Bu süreci de oldukça çabucak yönetmeli ve siparişleri en oldukça 30 dakika içinde müşteriye ulaştırabilmeniz gerekir.

İlginizi Çekebilir;  Dönerci Açmak: Nasıl Açılır ve Karlı mı?

REKLAM SÜRECİ

Çiğ köfte satan işletmeler genelde dışarıya sipariş götürdükleri için lokasyonları oldukça fazla mühim değildir. Bu nedenle bu tür işletmelerin reklam için yoğun gayret göstermesi ve reklamlar için gider yapması gerekir.  Reklam sürecini planlarken şehirdeki mahalli düzeyde gösterim yapan gazete, televizyon ve radyolar kullanılabilir. Ayrıca bir kampanya düzenlenerek şehrin büyük toplumsal medya hesaplarına da reklamlar verebilirsiniz.

Bu tür reklamları verirken ilk etapta düşük bütçeler ile başlayıp zaman içinde geri dönüşlere göre reklam bütçesini artırabilirsiniz.

Son olarak reklam sürecinde bir broşür bastırıp bunu bulabildiğiniz bütün ev ve iş yerlerine dağıtmanızı öneriyoruz. Özellikle buzdolabı için magnet üretimi yaparak bu tarz şeyleri siparişlerin içerisine koymanızı öneririz.

NASIL BAŞARILI OLUNUR?

Bir çiğ köfteci açmak nispeten basit iş fikirleri içinde yer almaktadır. Bu kapsamda aşağı yukarı 10-20 bin lirası olan bütün girişimciler bu sektörde şansını tecrübe etmek talep etmekte ve birçoğu bayilik alarak işletmelerini kurmaktadır. Bu kapsamda rakipleriniz oldukça fazladır fakat bu girişimcilerin birçoğu bu iş için makul değildir ve işi yürütememektedir.

Bir çiğ köfteciyi oluşturmak basit olsa da sabah 10 akşam 12’ye kadar bu işin başlangıcında olmak genelde yorucudur. Birçok çiğ köfteci gece daha geç saatlere kadar da aleni kalmakta ve müşterilerine hizmet vermektedir. Bu nedenle işi yönetirken büyük ihtimalle yorulduğunuzu sık sık ayrım edeceksiniz.

Çiğ köftecilerde lezzet oldukça mühim bir faktördür. Çiğ köfte ana firmadan gönderiliyor olsa dahi çoğu işletmeci birkaç güne kalan ve yavaş yavaş bozulan eski çiğ köfteleri bile müşterilerine satmaktadır. Bu kritik bir mevzudur ve doğrudan olarak müşteri kaybetmenize niçin olacaktır. Birkaç lira daha kazanmak için eski çiğ köfteleri satmanızı katiyen önermiyoruz. Çünkü bu sektörde bir müşteri birkaç telefon ile yüzlerce çiğ köfte firmasına kolaylıkla ulaşabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;  Kira İşinden Para Kazanma

Çiğ köftecilerde etkin olmanın bir öteki mühim yolu da çiğ köfte yanısıra verilen sosları, salataları ve peçete gibi ek malzemeleri bolca tutmaktır. Bunların hepsi kuşkusuz gider gibi görünse de çiğ köfte oldukça karlı bir iştir ve versiyon yakalamayı başarmanız halinde bu tür mamüllerin ufak ek harcamaları göz ardı edilebilir bir durumdur. Birçok insan bu malzemelerin bolca bulunmasına doğrudan olarak dikkat etmektedir.

ÇİĞ KÖFTE İŞİ KARLI MI?

Bir çiğ köfteci açmak en karlı iş fikirleri içinde yer almaktadır. Ortalama olarak 10 liraya satılan bir çiğ köftenin sadece 2 lirası ana maliyeti oluşturmaktadır. Diğer 8 lira tamamiyle kardır. Elbette dükkan kirası, elektrik, su, personel ve vergileri hesaplayınca kar marjı 6 liraya kadar düşebilmektedir. Ancak her halükarda versiyon yakalamayı başarırsanız aylık 30 bin lira üstündeki kar sayıları bile oldukça zor bir tahmin değildir.

Anadolunun ücra köşelerindeki çiğ köfte dükkanlarının bile aylık net kar payı aşağı yukarı 25 bin liradır. Daha tanınmış ve yoğun bir müşteri çeken işletmelerde bu kar 2-3 katına kadar bile kolaylıkla çıkmaktadır. Bu nedenle takribi 10-20 bin liraya kurulan bir işletme 4-5 aylık süreçte kendini kolaylıkla amorti edebilmektedir.

Yoruma kapalı.